Výpovede rodín

rodinaMôj problém sa ťahá už od marca tohto roka. Vtedy mi môj manžel oznámil, že investoval veľké množstvo peňazí do nejakých akcii spolu s kamarátmi a biznis krachol. Samozrejme ako ináč, tie peniaze fyzicky nemala musel si na to požičať, ... viac->

začiatok cesty - priateľ gembler

  • adik
Viac
pred 12 rokmi 11 mesiacmi #1301 od adik
Odpoveď od adik na tému Odp.:začiatok cesty - priateľ gembler
Super, držím Vám palce....
Liečba pre spoluzávislé neexistuje??To by tiež mohli zriadiť....idem prvá.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

  • efila
Viac
pred 12 rokmi 11 mesiacmi #1299 od efila
Odpoveď od efila na tému Odp.:začiatok cesty - priateľ gembler
Ahoj Maja.
Tak dnes moj manzel poslal prihlasku na liecenie do B.B.V poslednej dobe to bolo s nim horsie a horsie.Co este pred tromi tyzdnami odmietal,tak teraz ma prosil o podporu v lieceni.Neviem,aka je teraz cakacia doba,dufam,ze tam pojde co najskor.Drzte sa,len som sa chcela podelit o tuto radostnu novinku.Efila

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

  • dusiander
  • dusiander-ov Avatar
Viac
pred 12 rokmi 11 mesiacmi #1280 od dusiander
Odpoveď od dusiander na tému Odp.:začiatok cesty - priateľ gembler
Ahoj Maja,
neviem ake praktiky a principy maju zavedene v BB,ale viem jedno ze na to, o co ide na tomto lieceni vacsina pochopi az po lieceni! A z tej vacsiny zostava len minimalne percento v stave abstinencie.Tato liecba je zalozena ne tvrdej discipline a pracovani denno denne na samom sebe.Zakladom je pochopit,ze aj cez tu najmensiu dierku v balone unikne vsetok vzduch a balon pada k zemi.To preto ta tvrda disciplyna a podriadenie sa jej vo vsetkych smeroch.Ono to ma svoju fylozofiu,ale na to musi prist kazdy sam.Aspon mne nikto nevysvetloval preco je tomu tak alebo onak,ako aj kopu inych veci a suvislosti s touto chorobou. Ono pri samotnej skupinovej terapii sa viac kladie doraz na obsah liecby nez na samotneho pacienta.Liecba je limitovana,a pocas nej sa snazi cely team odbornikov podla ich stanoveneho harmonogramu a koncepcie prace predniest co najviac o probleme zavislosti, na pacienta,ako chorobe.Sucastou toho su kazdotyzdenne prednasky na rozne temy o zavislosti,drogy,alkohol,gambling,tipovanie,ale aj o prevencii a zotrvavani co najdlhsie v abstinencii.K tymto prednaskam treba pisat eloboraty,tak isto ako aj kazdy tyzden uvahu na danu temu a aj dennik o svojich pocitoch pocas liecby.Ak k tomu pridas este rozne pracovne aktivity,sluzby v kuchyni,upratovanie ,samoriadiace skupiny a cely rad dalsich cinnosti,tak sa ani nemozes cudovat,ze clovek ktory pride na taketo liecenie v uplnom psychickom a telesnom rozpolozeni spravi aj chybu a proste ani nie je schopny vsetko absorbovat a jeho myslenie sa skor upriami na ocakavanie konca takejto liecby,,podla mnohych drezury"nez na samotnu liecbu a zamyslenie sa o com a kom to vsetko je!
Maja ,co sa tyka mna,tak ja som tu uz neraz opisoval svoj pribeh,neviem co si sa docitala a co nie ,tak by som sa nerad opakoval,ale co sa tyka mojho terajsieho zivota za murmy,tak to je predovsetkym zivot s murmy a hranicami samim sebou stanovenymi.28oho aprila to bude presne dva roky co som sa vratil po styroch rokoch z Anglicka totalne vycerpany a na pokraji predovsetkym psychickych sil,zamieril som do ordinacie psychologicky a pol roka som bol v jej opatere ako ambulantny pacient,s tym ze som od prveho dna navstiivl aj mestku kniznicu a oddelenie v nej s nazvom psychologia.Moja diagnoza sa tykala zavislosti na gamblingu,aj ked netvrdim ze som sem tam nejaky tiket nepodal.Monentalne som dane obdobie abstinujucim gamblerom a aj tiperom. Konzumentom alkoholu som prestal byt pred vyse 29 rokmi,a teraz 1.aprila bolo 11 rokov co som prestal fajcit.A to som fajcil niekedy aj 80 na den a noc za automatmi!Inac sa mi podarilo odpustit predovsetkym sebe samemu a tak sa lepsie vysporiadat s minulostou.Ono sa to stejne vsetko odohravalo v pritomnosti,ale pre mna je lepsie uz len ta pritomnost v ktorej som spokojnejsi,rozvaznejsi a predovsetkym zdravsi,a to stym ze hociake vyhrate penieze ,ktore niekto prehra-pretipoval a zostal nestastnym aj so svojou rodinou, ma nemozu spravit stastnym!!!Proste a jednoducho som si osvojil mnozstvo mudrosti a pravdy od ludi,ktori pisali dejiny psychologie,ale nie len jej.No a ked k tomu pridam moj vlastny ritual system modernej modlidby v spojeni so sugesciou,tak sa mi ako tak dari,a kazdym dnom je to lepsie a lepsie!!!Prajem ti pekny slnecny a uspesny den....

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

  • maja
pred 12 rokmi 11 mesiacmi #1279 od maja
Odpoveď od maja na tému Odp.:začiatok cesty - priateľ gembler
Milý dusiander,

asi to prišlo tým, že pri podmienečnom vylúčení som zapochybovala práve o jeho uvedomení, že to robí pre seba. Ale myslím si, že po tých klamstvách je prirodzené, že dostanem strach, či to myslí s tou liečbou tak, ako to prezentuje. Áno, verbálne sa stále prejavuje tak, že už nechce byť otrokom stávkových kancelárii. Cítila som sa bezradne. Opäť som si uvedomila, že môžem robiť všetko, čo je v mojich silách, to hlavné je na ňom. Hlavne jeho sila vôle nehrať môže vyhrať.
A ako je to vlastne s Tebou (už tykám, dúfam, že nevadí). Aký je Tvoj príbeh tipera? A ako zvládaš život za múrmy? Pekný deň. Maja

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

  • dusiander
  • dusiander-ov Avatar
Viac
pred 12 rokmi 11 mesiacmi #1278 od dusiander
Odpoveď od dusiander na tému Odp.:začiatok cesty - priateľ gembler
Ahoj Maja,
vidim ze odmietas buducnost a chces byt spokojna a stastna v pritomnosti, s tym ze zabudnes na minulost odpustenim si samej sebe,ale aj priatelovy!Tak preco potom to sklamanie z nejakej minusky u priatela.Ja som bol tiez neraz minusovi,a dokonca podmienecne vyluceny z liecby,ale ver mi ze to hlavne prichadza az po liecbe! Az zivot bez murov,nazorov spolupacientov a nastavovania zrkadla o sebe samom ,ukaze ucinok liecby a nasledne UVEDOMENIE si!Pokial siel priatel na liecenie z vlastnej vole a na zaklade vlastneho rozhodnutia,tak je tam predovbsetkym kvoli sebe samemu,a samozrejme aj vsetkemu co je sucastou jeho zivota.No ak je tam len kvoli niekomu a niecomu z vole ineho,tak je to ovela tazsie,lebo on prakticky na tom lieceni ani nemusi byt! On ho proste len absolvuje k spokojnosti vole ineho.Prajem dobry vecer....

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

  • maja
  • Autor témy
Viac
pred 12 rokmi 11 mesiacmi #1277 od maja
Odpoveď od maja na tému Odp.:začiatok cesty - priateľ gembler
"Keď chceš rozosmiať pána Boha, tak si plánuj budúcnosť..." Dnes môj drahý dostal v BB podmienečné vylúčenie. Nechápal prečo? Tak si myslel, že to bude mínuska a ono to prišlo, že podmienka=už kaukuloval. Ako sa pripraviť na to, že všetko, čo robím musí byť nezištné, že moja láska nestačí, len jeho vôľa môže víťaziť?
Momentálne cítim sklamanie. Ja chápem tú podmienku. Mali rajóny, on svoje dokončil, ale kolektív ešte nedopracoval. V tom prišla fajčiarska, tak si išiel zapáliť a nepočkal na sestričku, kým príde prevziať prácu.... Napísala som mu list a dúfam, že sa naspäť sústredí na to, že je tam kvôli sebe.
Nedokážem dnes odpovedať, čo bude. Môžem si len priať, aby bolo.... Pekný večer!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

  • dusiander
  • dusiander-ov Avatar
Viac
pred 12 rokmi 11 mesiacmi #1276 od dusiander
Odpoveď od dusiander na tému Odp.:začiatok cesty - priateľ gembler
Ahoj Maja,
takze vysporiadat sa z minulostou ohladom rodiny sa bude musiet vysporiadat priatel sam,a to s prihliadnutim na to,co si v tomto smere ochotna tolerovat. Co sa tyka vysporiadania sa s chorobou mas urcene iste hranice za ktore nie si schopna ist a tolerovat ich.Svoje rozhodnutie stat sa mu napomocnou podmienujes aj predstavou o spolocne prezitych ,dalsich chvilach.To znamena ze davas doraz na citovu stranku a postoje vychadzajuce z nej.Ale aku ulohu v tom hraje fakt,ze priatel je chory ,a moze jednoducho prekrocit tebou urcene hranice!Co sa stane potom,a ako si usporiadas dalsi zivot? Myslis si,ze si ochotna mu odpustit,alebo budes schopna toto posudit ako sucast jeho choroby? Prajem dobry vecer...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

  • maja
pred 12 rokmi 11 mesiacmi #1275 od maja
Odpoveď od maja na tému Odp.:začiatok cesty - priateľ gembler
Milý dusiander,
ďakujem, že si mi odpísal. Táto komunikácia je skutočne ťažšia ako tá s bankami. Zo vzťahového hľadiska by som nemala byť nenávidená, pretože som sa s ním zoznámila až po rozvode a to už jeho bývalá mala nasťahovaného v byte dokonca nového priateľa (z ktorého napokon vyšiel tiež pán nezamestnaný).
Ak som centrom útoku, tak skôr kvôli tomu, že mám dve práce a som finančne samostatná (ale makám 23 rokov). To je jedná vec a tá druhá, že sa išiel liečiť, čo doposiaľ neurobil - asi aj to sa ťažko prehlta.
Dnes zaútočila dcéra, že prečo chcem po mame, ktorá tak málo zarobí a má problém zaplatiť byt a ....., peniaze za telefóny a hneď mi oznámila, že slovenský telefón už nepotrebuje. Včera som vyplatila faktúru v sume 287,-Eur a dala som zablokovať roaming. Oznámila som im cez správu, že ho aktivujem až po zaplatení 145,-, že zbytok je ochotná doplatiť babka. To je štandard... dva mesiace, dva telefony a takáto faktúra ???? Tak som už našla v sebe tú silu a napísala mladej, nech mi pošle peniaze za tu svoju faktúru+100,-Eur ako zálohu na budúci mesiac... odpoveď ukáže čas.
Ale toto bude po návrate najťažšia previerka pevnej vôle nevrátiť sa späť. A moje hranice tu končia. Na týchto miestach musí prehovoriť sám bez "advokáta". Stále žili na vyššej životnej úrovni ako bol ich príjem (4 počítače, LCD telka, výmeny nábytku, dovolenky, značkové oblečenie...). Aj ja šatím a živým, nemám dlhy a viem, koľko stojí život. Ich výdaj nebol adekvátny príjmu, no deti si zvykli. ???V tomto smere vidím len otázniky???
Ale ďakujem za pochopenie a prajem príjemný večer v kruhu blízkych. Maja

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

  • dusiander
  • dusiander-ov Avatar
Viac
pred 12 rokmi 11 mesiacmi #1274 od dusiander
Odpoveď od dusiander na tému Odp.:začiatok cesty - priateľ gembler
Maja,
dlhy o ktorych pravdepodobne nevies budu rizikom moznej recidivy! Tie legalne-bankove uz menej,lebo jednak o nich vies a priatel si tiez bude musiet uvedomit,ze ich treba splatit na zaklade podmienok banky.To znamena ze zo strany banky nedojde k utajovanemu vymahaniu penazi tak, ako je to mozne v pripade nepriznaneho veritela a dlhu voci nemu.
Co sa tyka vplyvu postavenia, a sposobu spravania sa byvalej manzely a jeho deti ,na tvojho priatela,tak je dost evidentne ze z ich strany ide predovsetkym o vypocitanu nezodpovednost podlozenu tvrdenim,ze ak ma peniaze pre teba....,tak nech plati nadalej aj nam! A to cim dalej tym viac. Predovsetkym je zneuzivana jeho ochota aj nadalej im -detom-pomahat. No a samozrejme ,ze prace nechtiva byvala to podporuje,lebo ma z toho ako,taky profit a uzitok.Ale aj spravanie uz dospelej dcery,ktora je uz zarobkovo cinna je na zamyslenie sa ,a treba mozna viac pracovat s myslienkou ze tu ide o urcity druh pomsty z nenavisti,a to hlavne voci tebe! Ja sice nepoznam ake su medzi vami vztahy,ale nadobudol som dojem,ze vsetko je nasmerovane predovsetkym proti tebe! Ty si ta zla ,kvoli ktorej sa rozpadlo manzelstvo a deti prisli o otca,a jeho laska k hraniu je u nich odsunuta na vedlajsiu kolaj! Maja nerozumiem tomu,preco sa obracias na byvalu manzelku v ohlade vyske uctu a nekontaktujes sa s tym co priamo sposobil problem,to je dcera.Preco nerozpravat, a istym sposobom naznacit ,,rozmarnej"dcere ze jej konanie nie je spravne a hlavne neslusne a neuctive k jej otcovi,a to aj na zakklade momentalneho zdravotneho a aj financneho stavu!!!
A tvrdenie tvojho priatela,ze dovodom vzniku jeho zavislosti boli tlaky na neho a jeho financie zo strany byvalej a deti ,je ukazkova iracionalita kazdeho gamblera,ktory si nechce pripustit deficit vole a straty kontroly nad sebou samim, v mene kvalitneho zivota! Tvoj priatel sa na lieceni predovsetkym zacina liecit zo svojej choroby,a je len na nom do akej miery sa mu podari uvedomit si urcite suvislosti spojene s touto chorobou, a ako sa s tym vsetkym vysporiada je len a len na nom.Ty mu mozes byt samozrejme napomocna,a to hlavne v pociatkoch po opusteni PL,a to s tym ze zoberies reziu dalsieho sposbu odstranovania nasledkov ,ale i jeho liecby do svojich ruk! No bude to praca iste narocna ,a to s prihliadnutim aj na to ze jeho vstahy s jeho rodinou nie su celkom dobre a hlavne ferove! Aj tam je potrebne prijat nevyhnutne opatrenia a pokracovat dalej na zaklade prisne prijatych reguli. Takze vas oboch caka paralelne riesenie dost velkych spojenych problemov,a mne nic neostava len vam popriat vela sil,pevnych nervov a viery v konecne dobro a kvalitnejsi zivot v buducnosti! Dobry den....

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

  • maja
  • Autor témy
Viac
pred 13 rokmi 14 hodinami #1273 od maja
Odpoveď od maja na tému Odp.:začiatok cesty - priateľ gembler
A tak som opäť v psychickom rozpoložení a idem sa s Vami podeliť. Pôvodne som si myslela, že bankové dlhy budú finančným rizikom recidívy, tak ich riešim. Dnes som zistila, že to budú aj vzťahy. Príbeh.
Peter - môj priateľ, ktorý je v liečbe je rozvedený. Z manželstva má dve deti /20 a 17 rokov/. Rozvádzal sa pred dvomi rokmi. Súdom mu bolo stanovené výživne v sume 100 eur. No kedže dcéra ešte nepracovala, tak posielal 200 a k tomu platil mobily a internet. A tu začína problém. (musím ešte upozorniť, že jeho bývalá počas manželstva 13 rokov nepracovala a má s tým problémy dodnes)
Nezaplatená faktúra za telefony v sume 400 eur za dva mesiace (dcéra momentálne brigáduje v Španielsku - strašný účet). Keďže telefóny sú na jeho meno, tak samozrejme to prekvapenie čaká po návrate na neho. Dovolila som si teda kontaktovať bývalú manželku, že ako si predstavuje zaplatenie faktúry a internetu, ktorý používa aj ona. Samozrejme, že nijako. Miesto toho sa mi dostalo kopec vulgárnych nadávok, ktorými počas telefonátu častovala aj ich syna. Ja som túto situáciu zvládla, pretože syn je mi síce blízky, ale je ich. Neviem, ako sa k tomu celému postaviť. Predpokladám, že po návrate bude cez deti finančne tlačiť aj na neho, pretože jej nevychádzajú peniaze. No bohužiaľ on je momentálne v mínuse. A...
Uvádzal mi to ako jeden z dôvodov jeho začiatkov. Neviem, či počas liečenia naberie dosť síl, aby toto zvládol ... Ako ďalej v tejto komunikácii??? Ďakujem a prajem príjemný večer.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

  • efila
pred 13 rokmi 5 dňami #1261 od efila
Odpoveď od efila na tému Odp.:začiatok cesty - priateľ gembler
Dakujem Maja za pekne slova....
Viem to,co si mi napisala.Neviem ako ho donutit ist do Bystrice,zacal tam chodit zaciatkom roka ,vzdy v piatok.No dlho mu to nevydrzalo.Ja som ho vzdy cakala niekde mimo.Akoby sa bal ma zobrat priamo na sedenie.Rodinne terapie byvaju vo stvrtok?Pokusim sa mu dat to ako podmienku......Dakujem za odpoved.Efila

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

  • dusiander
  • dusiander-ov Avatar
Viac
pred 13 rokmi 1 týždňom #1258 od dusiander
Odpoveď od dusiander na tému Odp.:začiatok cesty - priateľ gembler
Maja,
Laska a strach. Viera v spojeni so sancou a nadej ! Na jednej strane prejav snahoveho napatia v spojeni z toho vyplivajucou vasnou v podobe strachu,na druhej myslienka ako skutocnost, podporena pocitom uspesneho zvladnutia danej situacie.To su skutocnosti na zaklade ktorych sa v tebe odohravaju urcite procesy, a z toho plynuce emocie na zaklade ktorych si zaujala urcity postoj k nim,ale hlavne k svojmu priatelovi.Toto je kapital a energia z tvojej strany,ktore si sa sama rozhodla obetovat v prospech vasho dalsieho vztahu a spolocneho zivota. Rozhodla si sa sama ,a to aj s tym vedomim,ze toto vsetko na uspech nemusi stacit,lebo pricinou problemu nie si ty ale niekkto iny.Ty si sa rozhodla aj za niekoho ineho odstranovat nasledky a spolu s nim zdielat dobre aj zle chvile ,a to aj za cenu neuspesneho konca! Tvoje moznosti pomoci su z tvojej strany momentalne bezhranicne,ale uz pomaly pripustas,ze ich chces ,,omantinelovat",lebo nevies dokedy toto vsetko budes schopna a ochotna znasat.A to je znakom,ze uz zacinas mysliet aj na seba a svoje zdravie! Ja viem v akom si predovsetkym psychickom rozpolozeni,a co vsetko ti viry v hlave, potom co si uz zazila,a hlavne pri predstavach,ako to vsetko zvladnes pri odstranovani nasledkov. Ale rozhodla si sa sama,a to v mene spolocneho dobra.Ale ako sa rozhodol priatel-pacient? On nas na tejto stranke nevyhladal ,a ani sa nam nezdoveril.Nikto z nas ho preto nemoze odsudzovat,ale je aj on ochotny a schopny obetovat tolko ako ty na zachranu vasho vstahu a hlavne samotneho zdravia? Myslis ze ti povedal celu pravdu? Lebo co ja viem na zaklade vypovedi mojich spolupacientov,tak na zivot sa nesiaha ani tak pre peniaze,ale pre veci suvisiace zo stresu a neschopnosti vyrovnania a zmierenia sa s mnohymi situaciami do ktorych sa dostavaju ako dlznici!Oni prave tam pocituju tu svoju neslobodu a pocit otroka.Nesloboda so zavislostou ako ,taka im az tak neprekazala.Maja samozrejme,ze ta nechcem vraciat v myslienkach naspat do uz preziteho,a ani ta v ziadnom pripade strasit,ale toto si mozna aj chcela pocut,alebo mozna ja som to povazoval za potrebne ti povedat,lebo zakladom dalsieho,, pokojneho" riesenia celeho vasho problemu je predovsetkym poznanie celej pravdy! Pravdy o vsetkych skutocnostiach tykajucich sa financnych a inych dlhov,na zaklade ktorych by mohol po vrateni sa z liecby byt nan vyvijany natlak od veritelov. Toto je jednym z najdolezitejsich faktorov pokracovania uspesnej liecby a zotrvania v abstinencii!!! Dobru noc...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

  • maja
pred 13 rokmi 1 týždňom #1257 od maja
Odpoveď od maja na tému Odp.:začiatok cesty - priateľ gembler
Milý dusiander,
je pravdou, že s touto závislosťou nemám žiadne skúsenosti. Som na tejto ceste doslova začiatočníčka, ktorá v živote okrem sedmej a čierneho petra nehrala ani karty. Poznám však problém závislosti na alkohole. A v mojom okolí plač a trápenie blízkych nikdy nepomohli. Jediné, čo na alkoholika zabralo bol okamih, keď sa zľakol sám seba, resp. o seba, či už zdravotne, alebo pocítil opustenosť.
Na rodinných terapiách som pozerala do tvári upravených, dobre vyzerajúcich ľudí. Samozrejme sa v nich nedalo prečítať, čo ich viedlo k tomu, že sa vydali na túto cestu "oslobodenia od otroctva hier". Myslím si však, že väčšina z nich je tam z donútenia (dlhy, odchod manželky, rodičia...). Sama netuším nakoľko je tam ten môj už sám za seba. No zároveň verím, že keď si vypočujú tie životné príbehy a skazu, ktorú spôsobujú svojim správaním sebe aj najbližším majú šancu začať aj keď o tom neboli na začiatku presvedčení. Ukazuje sa im cesta a .... .
Samozrejme, že sa bojím, že v budúcnosti budem opätovne zarmútená písať na túto stránku. Snažím sa pomaly pracovať aj na sebe a stanoviť si hranice "spoluzávislosti" (pretože to je teda moooje). Chvíľami pozriem do tváre svojho priateľa a rozmýšľam: "Je to už pravda?" A predstav si, stále mu verím napriek tomu, že dnes už viem, že presne tak sa dokázal udržať a tváriť aj keď klamal..?? V prvých okamihoch som robila všetko pre jeho záchranu. Týchto sedem týždňov už musím využiť aj pre seba. Nedokážem ešte rozmýšľať nad tým, čo všetko ma môže v budúcnosti ešte prekvapiť v súvislosti so závislosťou. Oberá ma to o životnú energiu. Niekedy ma pochytí strašný strach z kriminálnych činov. Moje JA nedokáže uveriť, že by ich bol schopný, no život píše a okolie poukazuje... - v tom okamihu robím všetko preto, aby som z tých myšlienok rýchlo ušla. A to je čo???
Vieru mi dáva predstava spoločne strávených chvíľ. Áno, je veľa otáznikov a odpoveď je hlavne v ňom. Dostal šancu a ja len túžim po tom, aby ju využil.
Ďakujem za Tvoju reakciu a samozrejme, že ma všetky skúsenosti potešia a zároveň posunú. Príjemný večer.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

  • dusiander
  • dusiander-ov Avatar
Viac
pred 13 rokmi 1 týždňom #1256 od dusiander
Odpoveď od dusiander na tému Odp.:začiatok cesty - priateľ gembler
Ahoj Maja,
mas za sebou dve navstevy medzi zavislimi na ktorych si zazila spravanie a pocula postoje k danemu problemu od ,,najpovolanejsich!" Pri prvej si videla vplyv a silu zavislosti ustiacu do nasilnosti, a pri druhej naopak pokoru a strach z nasledkou tejto choroby. Ale videla si tam aj snahu o spravny postoj k chorobe jednotlivych zucastnenych,alebo si skor nadobudla pocitu ze su tam dotlaceni,a teda na prikaz niekoho!Co si myslis kolki tam prisli dobrovolne,a s rozhodnutim ze chu byt zdravy! Teda ze chcu zmenit svoj zivot a aj zivoty im blizkym!
A prave ja tento problem vidim u manzela efily,on sam nechce a je nuteny.A prave toto ho vedie k jeho racionalizovaniu a celkovo zleho postoja k problemu,on sice chodil na club kvoli niekomu,ale prakticky tam nikdy nebol! A toboz nie kvoli sebe a svojmu zdraviu! Maja na club nestaci len prist,ale treba tam predovsetkym byt! Ja som tiez za nazor ,ze raz treba zacat a skusit zmenit zivot a pomay sa stavat zdravym,ale pri tejto zakernej chorobe to nie je az take jednoduche.....a cas ta presvdci,ze nestaci ak chce len spoluzavisly,ale predovsetkym musi CHCIET zavisly..
Prajem dobry vecer

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

  • maja
pred 13 rokmi 1 týždňom #1255 od maja
Odpoveď od maja na tému Odp.:začiatok cesty - priateľ gembler
Milá Efila,
mám za sebou druhú rodinnú terapiu a tentokrát musím povedať: "Veľmi mi pomohla!" Je dobré, že manžela ľúbiš, ale ja mám na to svoje heslo, ktoré som nadobudla životnou skúsenosťou: "Láska nad závislosťou nezvíťazí." Nad závislosťou môže zvíťaziť len zodpovedný postoj k nej.
Tým som chcela povedať, aby si do toho skúsila vstúpiť. Možno pre začiatok stačí zúčastniť sa terapii s nim a ked bude hľadať výhovorky, tak buď razantnejšia. Jedno som na tom stretnutí pochopila. Mala som z tých hráčov pocit, že všetci sa boja toho, že zostanú opustení, ale zároveň tomu neveria, kým to nepocítia. Spoliehajú sa práve na našu lásku a pochopenie. Neboj sa, že ho svojimi razantnými krokmi stratíš. On sa bojí, že ho opustíš, daj mu to najavo aj reálnymi činmi, nielen slovami, ktoré v zápäti stiahneš.
Nečakaj, kým sa to zhorší. Daj si podmienky a trvaj na nich a ja verím, že sa posunieš. Nesmieme im v mene lásky a rešpektu dať tichý súhlas k tomu, aby ničili seba, nás a svojich blízkych. Veľa síl a príjemný deň.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.146 sekúnd

Prihlásenie

Scroll to top