Ako zistiť, či žijem s gemblerom? Je môj partner patologický hráč? Podľa čoho to zistím?

Nasledujúce otázky možno vyzerajú tak, akoby sa gemblingu a hrania ani netýkali. Je to preto, že známky svedčiace pre gembling sú často jemné, nejasné.Niektorí s gemblerov sa prejavujú viacerími takýmito formami správania, iní len niektorými. Tieto formi správania často nezáležia od závažnosti gamblingu a výšky vkladov. Môžu Vám pomôcť určiť, či žijete s partnerom, ktorý gembluje príliš.

Čítať ďalej: Ako zistiť, či žijete s gamblerom?

PhDr. Ingrid Hupková, PhD., psychologička, psychoterapeutka, riaditeľka kabinetu sociálnej prevencie Národného osvetového centra


Patologické hráčstvo uznala Americká psychiatrická asociácia ako chorobu v roku 1980. U nás sa diagnóza patologického hráčstva oficiálne používa od 1. 1. 1994, keď vstúpila do platnosti ostatná 10. revízia medzinárodnej klasifikácie chorôb. Patologické hráčstvo sa v medzinárodnej klasifikácii chorôb v 10. revízii zaraďuje medzi návykové a impulzívne poruchy. Patologické hráčstvo podľa citovanej 10. revízie medzinárodnej klasifikácie chorôb je definované ako

Čítať ďalej: Vybrané aspekty problematiky patologického hráčstva

zavislost nehraj skKedysi dávno sa jedna žena presťahovala do jaskyne v horách, aby sa učila od majstra. Vravela, že sa chce naučiť všetko, čo by mala vedieť pre život. Majster jej poskytol kopy kníh a zanechal ju samú, aby mohla študovať.

Každé ráno sa majster vrátil do jaskyne s drevenou tyčou v ruke, aby skontroloval jej pokrok. Každé ráno sa jej spýtal tú istú otázku: "Už si sa naučila všetko, čo máš vedieť?" Každé ráno bola jej odpoveď rovnaká. "Nie," povedala, "Nenaučila." Majster ju potom vždy udrel tyčou po hlave.

Čítať ďalej: Príbeh o žene, ktorá chcela vedieť všetko

myty-o-hracochExistuje niekoľko mýtov, ktoré obklopujú patologických hráčov a ktoré príbuzným, ale aj samotným hráčom často krát bránia v tom, aby uvideli pravdu.

    • Hráči sú nezodpovední a ľahkovážni ľudia. Aspoň tak sú často vyobrazení vo filmoch a knihách. Pravdou však je, že medzi gemblermi nájdete rôzne typy osobností. Niektorí sú ľahkovážni, okázalí a extrovertovaní, iní sú tichí, introvertovaní a rozvážni. Navyše pochádzajú z rôznych oblastí. Je medzi nimi zastúpená každá kultúra, etnická aj ekonomická skupina.
Čítať ďalej: Mýty o patologických hráčoch.

klub gamblerovManžel podnikal a jeho výdaje boli vyššie ako jeho príjmy. Spočiatku som ho ospravedlňovala, že je ťažká doba a nie je ľahké podnikať. Keď to trvalo dva roky, dohodli sme sa , že sa zamestná. Získal výborné miesto, ktoré ho napĺňalo a tak sa všetko dostalo do tzv. normálu. Nezarábal veľa ale mal stabilný príjem.

Čítať ďalej: Klub pre gemblerov vo mne vyvolal šok
Scroll to top